Diljem Bosne i Hercegovine održavaju se prosvjedi građana koji iskazuju svoje nezadovoljstvo zbog nekontroliranog rasta cijena goriva i ostalih namirnica dok plaće stagniraju, što ih je dovelo u još težu situaciju, prenosi Klix.ba.
Velika povorka Sarajlija stigla je pred zgradu Parlamenta BiH kako bi iznijeli svoje zahtjeve, prenosi Slobodna Dalmacija.
Na transparentima koje nose mogu se iščitati natpisi poput "Stop stranačkim interesima, naprijed narodnim interesima", "Sveopći protestni skup protiv bezakonja i nepravde", "Oprostite što imamo potrebe i što postojimo".
Prosvjednici su se organizirali preko društvenih mreža, na kojima su objavili videozapise na kojima se vidi da se okupio solidan broj građana u Tuzli, Zenici, Gračanici i drugim gradovima.
Okupljeni građani ispred zgrade Parlamenta BiH uzvikuju ‘Lopovi, lopovi‘ i ‘Vrati 500 KM‘ aludirajući na nedavno povećanje plaća izabranim političarima.
Jedan od organizatora prosvjeda Harun Salkić je za Klix.ba istaknuo nezadovoljstvo neradom vlasti na svim područjima kao glavni razlog okupljanja.
"Smatramo da je vrijeme da počnu raditi posao za koji ih masno plaćamo", rekao je on navodeći kako očekuje pozitivnu reakciju vlasti.
Navodi kako su im mnogi zamjerili što organiziraju prosvjede tri mjeseca prije izbora jer bi se okupljanje moglo protumačiti kao politička kampanja, no on ističe da je ovo pravo vrijeme da narod ustane.
- Upravo ova tri mjeseca im trebamo iznijeti zahtjeve koje trebaju ispuniti ako žele sačuvati vlast, navodi on.
Okupljenima se obratio i Sanin Musa, također jedan od organizatora prosvjeda.
- Povećali su plaće, nisu pitali kako je umirovljenicima, ratnim invalidima. Onima kojim je smiješno povećanje plaća: njihove plaće su 5.000 KM (2563 eura), a neki od vas moraju dići kredit za 5.000KM i vraćati 8.000 KM (4100 eura) - poručio je Musa.
Organizatori su jučer objavili i zahtjeve koje će iznijeti vlastima.
- ukidanje trošarina za gorivo dok se prosječna cijena u maloprodaji ne vrati na 2.20 KM (1.13 eura).
- obračun PDV-a na cijenu goriva od 2 KM (1 euro).
- uvođenje nulte porezne stope na osnovne prehrambene proizvode.
- smanjivanje i ograničavanje stope marži na lijekove, prehrambene proizvode, dječju opremu, pomagala za invalide, pogonska goriva i građevinski materijal.
- promjene Zakona o plaćama; linearno povećanje plaća svima koji zarađuju manje od 2,5 puta od prosječne neto plaće za minimalno iznos godišnje inflacije; linearno povećanje penzija i invalidnina za minimalno iznos godišnje inflacije.
- uvođenje naknade rodiljama u cijeloj državi u visini od 1000 KM (511 eura).
- smanjivanje stope doprinosa na plaće, te povećanje neoporezivog dijela dohotka na iznos od 1000 KM.
- povećanje dječjeg doplatka u BiH na minimalni iznos od 100 KM (51 euro).
- povećanje minimalne plaće na 1300 KM (665 eura) u neto iznosu.
- povećanje naknade za demobilizirane branitelje na 20 KM (10,2 eura) po mjesecu ratnog staža.
- adekvatno liječenje djece iz autističnog spektra, angažiranje liječnika od neuropedijatra do genetičara ili snošenje troškova liječenja u drugim zemljama.