StoryEditorOCM
Hrvatska i svijetISTRAGA JE U TIJEKU

Pomno se istražuje slučaj posvajanja djece u Kongu, uključena i SOA

Piše Goran Penić/JL
30. prosinca 2022. - 14:59
Policija u Zambiji uhitila je četiri para iz Hrvatske (ilustrativna fotografija)Joseph Mwenda/afp/profimedia/

Hrvatske vlasti, kako neslužbeno doznaje Jutarnji list, pomno istražuju slučaj posvajanja djece iz Konga zbog čega su u zatvoru u Zambiji završila četiri para iz Hrvatske, a osnovana je i radna skupina u kojoj su predstavnici Državnog odvjetništva Republike Hrvatske, Sigurnosno-obavještajne agencije i resornih ministarstava koja održava sastanke oko ovog slučaja.

Ono što smo doznali od naših izvora jest da posvojena djeca iz Konga imaju sve potrebne hrvatske papire. Upisana su u matične knjige, imaju hrvatski OiB, domovnice i putovnice. Sve hrvatske dokumente dobili su na temelju sudskih rješenja.

Naime, hrvatski sud donio je rješenje o posvajanju na temelju odluke o posvajanju suda iz Konga, a onda su uz tu dokumentaciju djeca dobila sve potrebne osobne dokumente: preko Porezne uprave osobni identifikacijski broj, matični ured ih je upisao u maticu rođenih prema mjestu prebivališta roditelja-posvojitelja, a onda je Ministarstvo unutarnjih poslova izdalo domovnice i putovnice.

Ono što je po svemu sudeći sporno u cijeloj priči - zbog čega je i osnovana radna skupina u kojoj su uz DORH i SOA-u i predstavnici Ministarstva vanjskih i europskih poslova, Ministarstva unutarnjih poslova, Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji, socijalne politike i mladih, Ministarstva pravosuđa i uprave – jest to da prema potvrdi koju smo dobili iz Ministarstva obitelji, niti jedan od četiri para nije preko njih odradio posvojenje. 

Dva su od četiri para upisana u službeni Registar potencijalnih posvojitelja, piše Jutarnji list.

Kongo je tek od 2019. potpisnik Konvencije o zaštiti djece i suradnji u vezi s međudržavnim posvojenjem, koja je kod njih na snagu stupila 2020.

Od stupanja na snagu Konvencije, potencijalni posvojitelji koji žele posvojiti dijete iz druge države ugovornice, ne obraćaju se izravno odnosno samostalno nadležnim tijelima druge države. Prema našim informacijama posvojitelji su rješenje o posvojenju dobili na sudu u Kongu.

Potencijalni posvojitelji koji žele posvojiti dijete iz druge države potpisnice Konvencije, nakon dovršenog postupka pred nadležnim centrom za socijalnu skrb radi utvrđivanja njihove podobnosti za posvojenje djeteta, podnose zahtjev za posvojenje Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike. Zahtjevu koji se podnosi Ministarstvu, potencijalni posvojitelji moraju priložiti stručno mišljenje Centra za socijalnu skrb da su podobni i prikladni za posvojenje djeteta, ne starije od godinu dana.

Postupak je drugačiji za države koje nisu potpisnice Konvencije.

Nakon dovršenog postupka pred nadležnim centrom za socijalnu, samostalno se zahtjevom za posvojenje djeteta obraćaju nadležnim tijelima za posvojenje djece države iz koje žele posvojiti dijete. U međudržavnom postupku posvojenja djeteta moraju biti kumulativno ispunjene pretpostavke za posvojenje sukladno zakonodavstvu države podrijetla djeteta i sukladno zakonodavstvu države potencijalnih posvojitelja. Po okončanju postupka međudržavnog posvojenja djeteta posvojitelji moraju u Hrvatskoj zatražiti priznanje strane sudske odluke o posvojenju od nadležnog suda Hrvatske kako bi odluka o posvojenju imala pravne učinke u RH.

No, sve i da Kongo nije potpisnica Konvencije, članak 186. Obiteljskog zakona kaže da "ako su posvojitelj ili dijete strani državljani, posvojenje se može zasnovati samo uz prethodno odobrenje ministarstva nadležnog za poslove socijalne skrbi".

Hrvatski sud donio je rješenje o posvojenju na temelju rješenja suda iz Konga. 

Božinović potvrdio da su posvojena djeca iz Konga imala hrvatske dokumente

Potpredsjednik vlade i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović potvrdio je u petak kako su djeca iz Konga, koju su u Zambiji posvojila četiri hrvatska para naknadno uhićena zbog sumnje u trgovanje ljudima, imala hrvatske dokumente.

‘‘Provode se istraživanja. Djeca imaju hrvatske dokumente koji su izdani na temelju odgovarajućih rješenja hrvatskih institucija‘‘, kazao je Božinović na Policijskoj akademiji nakon primopredaje novih specijalnih policijskih vozila za prijevoz službenih pasa.

Dodao je kako u ovom trenutku više hrvatskih resora surađuje i razmjenjuje informacije koje koordinira Ministarstvo vanjskih i europskih poslova (MVEP) koje je zaduženo za brigu o hrvatskim državljanima izvan RH.

Osmero hrvatskih državljana nalazi se već više od tri tjedna tjedna u pritvoru u Zambiji zbog sumnje u valjanost dokumenata o posvojenju maloljetne kongoanske djece, potvrdio je MVEP prošle subote.

Četiri para iz Hrvatske uhićeni su 7. prosinca u Zambiji zbog sumnje na trgovinu ljudima, objavili su hrvatski mediji prošlog tjedna, dodavši kako su parovi namjeravali posvojiti djecu iz Konga.

Peacewell Mweemba, policijski zapovjednik pokrajine Copperbelt, rekao je da su Hrvati uhićeni u zračnoj luci u Ndoli s četvero djece iz Konga jer su kongoanski dokumenti o posvajanju koje su osumnjičeni predočili djelovali krivotvoreno, objavio je zambijski portal Lusaka Times.

Hrvati su uhićeni, a djeca su predana ustanovama za socijalnu skrb, rekao je Mweemba.

Ministarstvo vanjskih i europskih poslova potvrdilo je za Badnjak da se osmero Hrvata još uvijek nalazi u pritvoru u Ndoli.

Uhićene hrvatske državljane posjetio je djelatnik hrvatskog veleposlanstva u Pretoriji i pružio im konzularnu pomoć. Razgovarao je i s nadležnim zambijskim tijelima o tom slučaju, priopćio je MVEP i najavio da će im pomagati i dalje diplomatskim putem. (Hina)

24. studeni 2024 23:59