‘Neispravna promjena konfiguracije’ bila je razlog višesatne blokade najvećih društvenih mreža i servisa za komunikaciju – Facebooka, Instagrama, WhatsAppa i Messengera. U blokadi je bilo tri i pol milijarde korisnika, a zaposlenici Facebooka o promjeni konfiguracije na kraju su se morali oglasiti na Twiteru. Kako su se snašli tijekom jučerašnje blokade najpopularnijih društvenih mreža pitali smo nekoliko Dubrovčana, mada se u stvari većina korisnika već ranije o ‘padu društvenih mreža ‘ oglasila na društvenim mrežama. Nesumnjivo prekid je izazvao ogromne financijske gubitke u digitalnom marketingu za Facebookovu korporaciju. Oni najmlađi korisnici već su se o ovome oglasili kroz konkurentske mreže ponajprije Snapchat i Tik Tok koji prema digitalnim mjerilima najbrže rastu i najdominantnije su društvene platforme za dosezanje mlađe publike, generaciju Z.
Oni pad Facebooka i Messengera nisu ni primijetili, a ako je suditi po anketi na dubrovačkim ulicama kratki predah od ekrana mnogima je dobrodošao.
Renata i Željko Milković, to su nam najprije rekli: - Odlično je bilo, jučer sam odahnuo i čitao sam knjigu. Koristim naravno društvene mreže, a jučer sam čitao cijeli dan. Nije mi falio Facebook, Whatsapp ionako koristim rjeđe, ali Messenger koristim često i tu sam primijetio da nema poruka. Bilo je odlično može li se to ponovit? – kaže Željko. I Renata nije čest korisnik Facebooka: - Meni je bilo savršeno jer i inače nisam puno na društvenim mrežama. Facebook otvorim dvaput u dva tri dana da pohvatam je li se nešto novo dogodilo. To traje pet minuta i bude mi ga dosta. Za poruke i grupe za komunikaciju koristim viber pa mi je dan prošao bez problema – kaže Renata.
- Viber je radio, ali Instagram i Facebook nisu. Meni su baš jučer postavljali Internet u stanu, mjerili su brzinu i koja je bila odlična, 100 megabajta po sekundi, odlično sve je bilo super. I baš kad u otišli odem na Fecebook ne radi, Whatsapp ne radi. Ajme pomislila sam, ovih ljudi, sve su pokvarili – priča Sanja Jevremović i dodaje kako je kasnije shvatila da je pala mreža pa su odmah i krenule i teorije konspiracije, zašto kako se dogodilo, a Facebook ništa ne objavljuje... Svakako na kraju smo preživjeli. Mi smo u stalnom kontaktu s obitelji koja nam živi u Južnoj Africi pa nam je ovakva komunikacija baš potrebna inače možda ne bi ni mi toliko koristili društvene mreže - govori Sanja, a Lana Jevremović kaže kako joj je najneobičnije bilo to što je s prijateljima morala komunicirati putem emaila:
- Obično se dopisujemo Whatsappom i Messingerom,a jučer sam im morala prijateljima slati mailove što mi je bilo malo neobično. Ovaj puta je pad mreže dugo trajao, dulje nego prošli puta kada se dogodio prekid. Možda je tada bilo sat – dva, a sada puno duže, to nismo očekivali. Baš me zanima što im se dogodilo – kaže Lana.
Utjecaj Instagrama, Facebooka i drugih društvenih mreža ogroman je, a cijeli dan i noć Facebook je tema teorija konspiracije kako je rekla naša sugovornica, ali i predmet poruge jer se na kraju najveći Facebook morao koristiti konkurentskim društvenim mrežama kako bi korisnicima rekao kako rade na popravku i pokretanju platforme. Vijest da je pao Facebook i njegove komunikacijske aplikacije, začas se proširila drugim komunikacijskim kanalima na koji su se prebacili korisnici Whatsappa i Messingera. i Andrija Maurović kaže nam kako je o padu tih mreža doznao tek ujutro . – Imamo i druge stvari za raditi pa nisam ni primjetio - rekao nam je Maurović.