Pedesetpetgodišnji menadžer i osnivač stranke Pokret Sloboda (GS) Robert Golob jasan je pobjednik nedjeljnih izbora u Sloveniji i jasno je da dosadašnji premijer Janez Janša neće moći formirati novu vladu, prenosi Slobodna Dalmacija.
Nakon što je u večernjim satima prebrojana trećina glasova, Golobova stranka dobiva 31,9 posto glasova, što bi joj osiguralo 39 zastupničkih mjesta u parlamentu od 90 mjesta.
Janšinoj bi stranci prema tim privremenim rezultatima pripalo 32 mjesta na temelju osvojenih 26,1 posto glasova, čime ostaje približno na istom rezultatu kao prije četiri godine kada je bila relativni pobjednik s najviše mandata, ali nije uspjela u sastavljanju vlade.
Demokršćanskoj Novoj Sloveniji (NSI) Mateja Tonina koja je sudjelovala u sadašnjoj Jnašinoj koaliciji po trenutnom stanju sa 7,3 posto glasova pripada devet zastupnika, a Socijalnim demokratima (SD) Tanje Fajon sa 6,7 posto glasova osam zastupničkih mandata.
U novi parlament oko 4 mandata dobila bi i Ljevica (L) Luke Meseca, ali je u odnosu na izbore prije četiri godine prepolovila svoj izborni rezultat.
"Neka nam dan donese novu vladu koja će Sloveniji vratiti demokraciju, političku kulturu i Slobodu medija", kazala je večeras u izbornom stožeru GS-a Golobova potpredsjednica Marta Golob, a izborni pobjednik koji je zbog zaraze koronaviurusom u izolaciji svojim privrženim stranačkim članovima poručio je u videoporuci da im prestoji rad.
"Danas možemo plesati, no sutra je novi dan, moramo početi naporno raditi kako bismo opravdali ovo povjerenje birača", rekao je Golob u video poruci pristašama.
Naglasio je i da je stranka postigla svoj cilj i veličanstven izborni rezultat te da želi što prije sastaviti novu vladu.
- Svi vi ste zaslužni da će u Sloveniju sutra doći sloboda - poručio je Golob.
U svom pobjedničkom govoru posebno je zahvalio civilnom društvu.
- Htio bih izraziti naklon civilnom društvu jer bez vas ne bi bilo ovog rezultata, vi ste nam bili nadahnuće sa svojom borbom za slobodu i pravo. Za vaš trud i borbu izražavamo duboku zahvalnost. Vjerujte mi da ćete i nakon izbora imati i moje uši, i uši svih nas. Vjerujem da će naša koalicija s vama prekinuti dosadašnju političku praksu - poručio je Golob.
Upitan ima li dovoljno mandata za promjene koje je najavio, odgovorio je da imaju dovoljan broj mandata za brzo djelovanje.
- Strašno mi je žao da sve stranke nisu uspjele ući u parlament jer mislim da raznolikost obogaćuje. U ovakvoj situaciji mogu ustanoviti da možemo sastaviti brzo vladu. Situacija je prezahtjevna da bi si mogli dozvoliti da čekamo dva, tri mjeseca s prvim potezima. To nije pobjeda, to je jasan mandat stanovnika Slovenije koji očekuju brze poteze. Broj osvojenih mandata je takav da možemo brzo donositi odluke, a na kraju krajeva možemo i dopuniti vladu - rekao je Golob pa dodao da očekuje da se već sutra ili preksutra sastanu i dogovore termin sastavljanja vlade.
Ne vidi potrebu sastavljanja široke vladem, ali bit će otvoreni za sve koji ipak žele ući u koaliciju, rekao je.
Na upit naše novinarke N1 za komentar činjenice da su Janša i Plenković bili na korak do dogovora oko ribarenja u Piranskom zaljevu koji se razlikuje od arbitražne presude, Golob je kazao:
- Točno je da je prethodni predsjednik vlade bio dobar sa mnogima. Ima i podršku predsjednika Vlade Hrvatske koja mu nije mnogo koristila u Sloveniji. Možemo reći da ćemo vanjsku politiku voditi potpuno drugačije. To nije pitanje samo mene, nego šireg političkog dogovora s jasnim radom u državnom zboru.
Janša je, pak, u kratkom tvitu nakon objave prvih izlaznih anketa kazao da treba pričekati konačne rezultate, no ministar unutarnjih poslova i član njegove stranke Aleš Hojs priznao je da je Golob relativni pobjednik i dodao da mu čestita.
Politički komentatori u Ljubljani navode da bi Golob, ako se rezultati izlaznih anketa koje su mu večeras davale i veću prednost, mogao formirati i stabilnu vladu u kojoj bi bili samo njegova stranka i Socijalni demokrati.
Analitičari također govore o konsolidaciji političkog prostora jer će u novom parlamentu biti manje stranaka, pa će i politička fragmentacija manje dolaziti do izražaja.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....