VaterpoloKRAJ SEZONE, SPLITSKI JADRAN OPET PODIGAO POKAL PRVAKA

Bez energije, bez ideje u napadu. Nikad se ovo Jugu nije dogodilo, nikad!

28. svibnja 2024. - 20:17

TREĆI (I ZADNJI) ČIN FINALA

Jadran - Jug AO 11:8

SPLIT Bazen Poljud. Gledatelja 600. Suci: Boris Margeta (Kranj) i Bura (Šibenik). Opunomoćenici: Bebić (Split) i Vuletić (Dubrovnik).

JADRAN: Anić, Čagalj, Marinić Kragić (3), Biljaka, Butić, Pejković, Bukić, Kharkov (3), Radan, Vrlić (1), Fatović (4), Dužević, Marcelić (12 obrana), Berehulak. Trener: Jure Marelja.

JUG ADRIATIC OSIGURANJE: Popadić (10 obrana), Prkoča, Djerkovic, Lazić (3), Joković (2), Mozara (1), Daube, Cabanas (1), Kržić, Burić (1), Grgurević, Žuvela, F. Čubranić, Burđelez. Trener: Vjeko Kobešćak.

Igrač više: Jadran 3/12, Jug AO 7/19

Peterci: Jadran 2/2, Jug AO -

Četvrtine: 3:1, 4:3, 2:2, 2:2

FINALNA SERIJA NA TRI POBJEDE

Prva utakmica finala, petak, 10. svibnja, Split: Jadran - Jug AO 14:10 (1-0), druga utakmica finala, petak, 24. svibnja, Dubrovnik: Jug AO - Jadran 11:11/2:4 peterci (0-2), treća utakmica finala, utorak, 28. svibnja, Split: Jadran - Jug AO 11:8 (3-0)

Nikad se ovo Jugu nije dogodilo, bez pobjede u finalnoj seriji za prvaka od kad se igra na tri pobjede. Znao je on ‘pomesti‘ pod s protivnikom, i to ne jednom, već šest puta, čak je jednom to uspio kao broj dva u doigravanju protiv broja jedan…

Osmi put u povijesti doigravanja na tri pobjede dogodila se, eto, metla. Jednom je riječko Primorje ‘pomelo‘ Mladosti, a to je bilo, nevjerojatno, jedino finale u kojem nije nastupio Jug Adriatic osiguranje od kad se igra na tri pobjede. To je bila sezona 2013./14., a ovo je 22. finale na tri pobjede.

Zatim, u ovom stoljeću Jadran je treći klub, ne računajući Juga, koji je uspio obraniti naslov prvaka. Mladost 2002. i 2003., Primorje 2014., i 2015., te sad Jadran 2022. i 2023. godine. Nitko osim Juga nije uspio tri za redom, a Jug je imao prvo seriju od četiri u nizu, pa je dva puta bio još i gori – po pet u nizu.

Brojke su, neumoljivo na strani Gruža, Jug Adriatic osiguranje ima i dalje više trofeja prvaka nego svi ostali skupa (Jug Adriatic osiguranje 17, a ostali 16: Mladost 11, Primorje i Jadran po 2, te POŠK jedan), ali danas povijest nije u điru, ovo je dan splitskog Jadrana, koji je ove sezone uzeo domaći Superkup i sad obranio naslov prvaka Hrvatske.

Jugašima ostaje utjeha u osvojenom Kupu Hrvatske i europskom trofeju, Eurocupu, kojeg su uzeli prije 10 dana.

Ni u trećoj utakmici finala prvenstva Hrvatske nismo gledali atomski vaterpolo, koji smo priželjkivali s obzirom na broj reprezentativaca s jedne i druge strane, ali i to je i ovaj put bilo dovoljno za pobjedu ekipi sa Zvončaca, koja je treći čin finala dočekala bez Đura Radovića.

Jadran - Jug AO 11:8 u trećoj

Jakov Prkic/Cropix

Opet puno grešaka Jugaša, koji je poveo pogotkom Mara Jokovića (0:1), ali vrlo brzo je Jadran sve okrenuo u svoju korist. Dobio je prvu četvrtinu s 3:1. Prvo je realizirao igrača više (Josip Vrlić na drugoj stativi), zatim kontru (Loren Fatović), te peterac (Jerko Marinić Kragić). U drugoj je domaćin vodio s 5:2, Franko Lazić je s dva pogotka za redom vratio nadu, koja se ugasila vrlo brzo. Na poluvremenu je bilo 7:4, u trećoj 8:5 i 9:6. U četvrtoj 10:7, a kad je Konstantin Kharkov pogodio s 11:7 dvije minute prije kraja Jadran je mogao otvoriti šampanjac.

Svaku priliku za povratkom Jugaši su prokockali. Koliko je skup onaj promašaj Sergi Cabanasa u završnici druge utakmice, minutu i 20 do kraja pri vodstvu Juga 10:9 kad je bio sam ispred Ivana Marcelića, a zatresao okvir gola.

21. lipanj 2024 07:23