Mlada dizajnerica interijera Katarina Kavain na dubrovačkom je području izuzetno zaposlena. Njezin potpis nose interijeri više raskošnih apartmana, a vlasnica KK Design studija s nama je podijelila razmišljanja o poslu, o Dubrovniku i trendovima u uređivanju luksuznih stanova...
Osmislili ste nekoliko luksuznih stanova za najam na dubrovačkom području. O kakvim se stanovima radi i čime ste se vodili prilikom njihovog uređenja?
Radi se o tri luksuzna stana od kojih se svaka jedinica zasebno daje u turistički najam. Sva tri stana dijele dvorište sa bazenom i vanjskom kuhinjom dok stan u nadgrađu na samom vrhu na terasi ima veliki jacuzzi od 8 metara. Stanovi se sastoje od dnevnog prostora, kuhinje, terase te spavaćih soba od kojih svaka ima svoju vlastitu kupaonicu.
Stil uređenja prilagodili smo lokaciji te smo, kako i priliči jednom srednjovjekovnom gradu, napravili bezvremenski interijer s daškom luksuza i klasike u kombinaciji s modernim detaljima.
Koliko se Dubrovnik razlikuje od ostalih gradova u Hrvatskoj, primjerice Splita, kad je u pitanju uređenje stanova? Ima li naš grad neke specifičnosti?
Dubrovnik je predivan grad koji sam po sebi izgleda kao jedan veliki muzej, upravo je to bila i inspiracija prilikom uređenja. Svaki grad u svojoj staroj gradskoj jezgri teži bezvremenskoj klasici, ali u zadnje vrijeme mnogi prate moderne trendove pa je ovaj projekt za mene bio jedno veliko osvježenje. Nakon dugo vremena u jednoj je modernoj novogradnji klasično uređen interijer.
Kakvi su trendovi u uređenju apartmana u Hrvatskoj, razlikujemo li se tu od sličnih destinacija?
Kao gost u Dubrovniku sam boravila u hotelima i apartmanima novijeg tipa i modernijeg uređenja interijera, ali bez obzira na to boraviti u starom gradu poseban je doživljaj. Pogled kroz prozor, bilo na sam Dubrovnik ili na neku od ulica u zidinama, daje poseban ugođaj koji svaki interijer stavi u sjenu.
Stambeni prostori u staroj gradskoj jezgri imaju posebnu draž koju moderna arhitektura ne može pružiti. Osjeti se miris povijesti u zraku, to ne možete izgraditi u današnje vrijeme.
Čak mi je veći gušt boraviti u starijim stanovima koji nisu prošli kroz suvremenu adaptaciju, upravo zbog toga su stare gradske jezgre posebne.
Nedavno su na društvenim mrežama objavljene fotografije najgore opremljenih apartmana u Hrvatskoj. Doista se svašta iznajmljuje. Jesu li naši iznajmljivači konačno shvatili koliko je važno ulagati u uređenje apartmana?
Pa ako i nisu, shvatit će uskoro. Činjenica da su mnogi apartmani takvog tipa prazni u srcu sezone govori sama za sebe. Gosti sve više odlaze u hotele jer su cijene apartmana toliko visoke da je postalo ekonomičnije boraviti u hotelu, a i ugodnije, posebno u manjim boutique hotelima gdje se vlasnici stvarno trude da vam osiguraju smještaj i uslugu na razini.
Iako iz vlastitog iskustva kroz posao mogu reći da sam zadnjih godina radila dosta turističkih smještaja na kojima se nije štedjelo i da su iznajmljivači sve više svjesni da svoju cijenu noćenja nekako trebaju opravdati. Sve više iznajmljivača angažira dizajnere prilikom uređenja objekata za najam te se trude izdvojiti, kako po sadržaju tako i po stilu uređenja. Ne pričam samo o luksuznim vilama nego i o manjim smještajnim jedinicama.
Možete li nam predstaviti svoj profesionalni put? Što vas je usmjerilo prema unutarnjem dizajnu?
Ne znam kako u kratkim crtama opisati put od deset godina karijere iza mene. Mogu samo reći da je ljubav prema ovom poslu zaslužna za sve moje uspjehe.
Pri upisu u privatnu dizajnersku školu osjetila sam ljubav prema projektiranju i znala sam da je to nešto čime se želim i trebam baviti. Po završetku škole radila sam u proizvodnji namještaja po mjeri te se time dodatno približila interijerima i samom dizajnu. Nakon nekoliko godina samostalnog rada vratila sam se u školu ali ovaj put kao gost predavač. Tu sam shvatila da osim što volim raditi ovaj posao, volim i prenositi znanje te biti podrška budućim dizajnerima interijera. S toga sam za vrijeme korone osmislila online tečaj za 3D vizualizaciju interijera. Nadam se da je to tek prvi korak u dijeljenju moga znanja i iskustva te da ću u budućnosti uz posao dizajnera osmisliti još mnogo sadržaja za edukaciju.
Može li se kod nas kvalitetno obrazovati za dizajn interijera?
Ovaj posao je predivan ali u obrazovnom ustavu još uvijek nije dovoljno usmjeren, jako je malo kvalitetnih škola za dizajnera interijera u Hrvatskoj zato ozbiljno razmišljam o tome da jednoga dana otvorim neki konkretniji edukacijski centar za ovo zanimanje.
Sada mi nažalost posao dizajnera ne ostavlja dovoljno slobodnog vremena za edukaciju, ali sve dođe kada treba i u svoje vrijeme tako vjerujem i da će se moja ideja realizirati onda kada bude i ako bude vrijeme za nju.
Do tada ću i dalje nastojati održavati balans između privatnog i poslovnog života, što je ponekad veliki izazov kada vas posao koji radite hrani iznutra, nekada jednostavno ne možete prestati raditi.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....