Dok je ljudima zbog krive procjene i poslovične sporosti administracije već dvaput produljen popis stanovništva, za pse on traje kontinuirano već treću godinu i predviđa kazne za vlasnike kućnih ljubimaca koji mu se ne odazovu. U odnosu na Grad Zagreb koji je tek u rujnu počeo s mikročipiranjem pasa, Grad Dubrovnik putem Osjeka za komunalno redarstvo nadzor provodi još od 2018., kako je pravilima i određeno:
Dosad prebrojili 1194 psa
- Svaki pas, sukladno Zakonu o veterinarstvu, u roku od tri mjeseca od štenjenja mora biti čipiran sukladno Zakonu o zaštiti životinja. U slučaju da se utvrdi kako pas nije čipiran, o svemu se obavještava nadležni veterinarski inspektor. Na području Grada Dubrovnika su trenutačno 1194 mikročipirana psa, dok sankcije za nečipiranje psa poduzima Državni inspektorat - Veterinarska inspekcija. Službenici Odsjeka za komunalno redarstvo su u više navrata utvrdili da pojedini pas nema mikročip i izvijestili o svemu nadležne – potvrdili su nam iz gradske uprave.
Objašnjavaju i kako je komunalni redar, sukladno zakonu o zaštiti životinja, ovlašten pregledati isprave na temelju kojih se može utvrditi identitet stranke i drugih osoba nazočnih nadzoru.
- Redar može ući i u prostore gdje se drže kućni ljubimci, uzimati izjave stranaka i drugih osoba, zatražiti od stranke podatke i dokumentaciju, očitati mikročip, ali i po potrebi podnositi kaznenu prijavu ili optužni prijedlog. U ovoj godini su bile dvije obavijesti Državnom inspektoratu, kao i 11 prekršajnih naloga za puštanje pasa po javnim površinama bez odgovarajućeg nadzora – izvijestili su nas iz Grada Dubrovnika.
Inspekcijski nadzor
Iz Državnog inspektorata pak potvrđuju kako komunalno redarstvo Grada Dubrovnika podnijelo je veterinarskoj inspekciji Državnog insktorata prijave o nečipiranju pasa. Veterinarska inspekcija je do ovoga trenutka obavila dva inspekcijska nadzora po podnesenim prijavama, a preostale predstavke su u Planu rada. U jednom predmetu je kao mjeru izdano usmeno rješenje, a u drugom je oduzet pas koji je smješten u sklonište.
Svrha mikročipiranja pasa je smanjenje broja napuštenih pasa nepoznatih vlasnika, lakše pronalaženje i brže vraćanje izgubljenih pasa vlasnicima kao i kontrola provedbe mjera cijepljenja pasa protiv bjesnoće uz koju se provodi i obvezna mjera čišćenja pasa od parazita, a sve u svrhu zaštite zdravlja ljudi. Sukladno Zakonu o veterinarstvu, kazna za nečipiranje pasa fizičkim osobama je od 2 do 6 tisuća kuna, a pravnim između 10 i 30 tisuća kuna.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....