
Odlazi li Ante Pranić iz politike? To je pitanje koje su mnogi postavili nakon vijesti da je bivši gradonačelnik Vrgorca, saborski zastupnik i predsjednik Nezavisne liste mladih, dao ostavku na dužnost vijećnika u Skupštini Splitsko-dalmatinske županije i prepustio svoje mjesto kolegici Branki Murat.
Nazvali smo Pranića i pitali ga kakvi su mu daljnji planovi i ambicije.
– Čim sam potpisao primopredajni zapisnik svome nasljedniku, okrenuo sam se struci. Iskoristio sam ljeto za pripremanje stručnog ispita, koji sam položio, a od poslovnih ponuda prihvatio sam jednu izazovnu u Zagrebu, kojoj sam trenutno maksimalno posvećen – kaže Pranić i dodaje kako se zbog novih obveza nije mogao kvalitetno pripremati za sjednice Skupštine i da mu je postalo teško usklađivati poslovne obveze i politički rad pa je odlučio zamrznuti mandat. Tvrdi da nije osoba koja nešto polovično radi i forsira vijećničko mjesto radi mjesta i neke popratne naknade.
Dobri temelji
Pa ostaje li onda u politici, pitamo ga, na što odgovara da je od 2013. dio politike, da je bio gradski vijećnik, predsjednik Gradskog vijeća, gradonačelnik, županijski vijećnik i saborski zastupnik, te da se u svojem radu maksimalno trudio jer ne poznaje drugačiji način rada.
Kaže da ostaje politički aktivan kroz Nezavisnu listu mladih, koja je, ističe, stvorila dobre temelje u dalmatinskim lokalnim samoupravama kao što su Vrgorac, Solin, Podgora, Dicmo, Baška Voda, Kaštela i Pojezerje.
– Aktivno surađujemo s brojnim nezavisnim listama sličnih pogleda i programskih načela. Bogatstvo naše političke scene je u nezavisnom djelovanju, koje na lokalnoj razini doživljava procvat nakon svakih lokalnih izbora. Moderno nestranačje.
U budućnosti možemo očekivati umrežavanje alternativnih nezavisnih lista i dokazanih pojedinaca. U tom umrežavanju pomoći ću koliko mi vrijeme i obveze dopuštaju, iskustvom i znanjem – kaže Pranić i otkriva kako mu se dolaskom u Zagreb otvorila mogućnost dodatnog školovanja i upisa na doktorski studij, ali da Vrgorac ne zaboravlja pa se, s obzirom na to da više nema "one famozne etikete 'sukob interesa'", konačno može upisati u očev OPG na rodnoj Ravči kod Vrgorca i pokušati ostvariti određena nepovratna sredstva u vlastitim obiteljskim projektima.
S obzirom na to da Pranić dosad nije komentirao rad svojeg nasljednika i bivšeg zamjenika Mile Hercega, pitali smo ga kako ocjenjuje njegovih prvih pola godine na čelu Vrgorca.
Potpora Hercegu
– Bilo što da kažem bila bi subjektivna ocjena. Ista smo politička opcija, najbliži suradnici iz prošlog mandata, prijatelji. Na gradonačelniku je da radi svaki dan kao da mu je prvi i zadnji dan mandata, a svake četiri godine je na ispitu pred građanima. Gradonačelnik Vrgorca, bez obzira na to kako se on zove, treba shvatiti važnost Vrgorca kao proizvodno-poljoprivrednog centra Dalmacije i tako se postaviti u Splitu i Zagrebu, gdje su javni i financijski centri moći – odgovara Pranić.
A po čemu su slični, a po čemu različiti, s obzirom na to da su obojica inženjeri građevinarstva?
– Da, inženjerski razmišljamo. Nema puno mudrovanja. Nadopunjavali smo se. Ja sam više bio uredski tip gradonačelnika, obavljao sam "rudarski" posao priprema i dosta sam vremena provodio u planiranju i strateškom slaganju projekata, a Mile je više s građanima na ulici, predstavnicima udruga i u samim realizacijama projekata. Najviše se razlikujemo oko koncepta odnosa s javnošću – veli Pranić.
Repliciramo mu Hercegovim stavom da gradonačelnik ne može biti često na društvenim mrežama i da on to ne stiže jer nema zamjenika, ali smatra da se poslom PR-a treba profesionalno baviti jedna osoba koja bi radila odnose s javnošću i bila administrator službenih stranica. Time je očito aludirao na Pranićev način rada kroz stalnu komunikaciju preko društvenih mreža, dok to Herceg vrlo rijetko radi.
Smislene objave
– Nisam ja bio na mrežama jer to volim, nego smatram da je dužnost javne funkcije informirati javnost, pravodobno i smisleno. Time se postiže svakodnevna interakcija s građanima i veća transparentnost procesa i donesenih odluka. Jedino smislenim objavama možete potaknuti regionalne i nacionalne medije da se zanimaju za pozitivne procese i poslove u Vrgorcu. Sve drugo vodi u medijsku izolaciju, što generalno nije dobro za grad i građane.
Svoje društvene mreže sam vodio sam, kao što to rade i drugi gradonačelnici manjih gradova. Za dnevni post potrebna je jedna fotografija i manje od pet minuta vremena. Naravno, smisleno i strateški – odgovara nam bivši gradonačelnik i na kraju dodaje kako Vrgorac nije grad sa 100 tisuća stanovnika pa da ima profesionalne odnose s javnošću gradske uprave i administratora službenih stranica, i da bi zapošljavanje jedne osobe za taj posao bilo nepotrebno bacanje novca.
S druge strane, podržava profesionalni marketing vrgorskog potencijala u poljoprivredi i turizmu, ali kroz outsourcing.