Prema tom sporazumu, kako je pojašnjeno, u zračnoj bazi Divulje kod Splita, tijekom cijele godine nalazit će se dodatni tim hitne medicinske službe. Taj tim uz helikopter Oružanih snaga s vojnim zrakoplovnim osobljem (kapetan zrakoplova, kopilot i tehničar letač za helikoptere) na raspolaganju ima opremu potrebnu za pratnju i liječenje pacijenta tijekom leta, čime se znatno mijenja dosadašnja praksa, kada je u pratnji bio liječnik, koji je zahtijevao prijevoz i time napuštao svoje radno mjesto. Sada liječnik koji upućuje zahtjev za prevoženje neće napuštati svoje radno mjesto, jer će pacijenta preuzeti helikopterski medicinski tim, razjašnjeno je na skupu u Splitu.
Također je istaknuto kako je ovaj sporazum dio preustroja hitne medicinske službe, koja se provodi u Hrvatskoj, a kojim se osigurava organiziran i kvalitetan hitni zračni medicinski prijevoz za hrvatske građane te za veliki broj turista, koji se očekuju tijekom turističke sezone.
Edukacijski sastanak organizirao je Hrvatski zavod za hitnu medicinu u suradnji sa Ministarstvom obrane RH i Državnom upravom za zaštitu i spašavanje (DUZS) u Splitu. Predstavnici Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu u svojim su istupima posebice naglašavali važnost poznavanja načina postupanja u provedbi žurnoga zračnog medicinskog prijevoza i protokola za pozivanje helikoptera.
Predstavnik Eskadrile transporstnih helikoptera Ministarstva obrane poručnik Josip Perić je objasnio kako će tim hitne medicinske službe najsigurnije prići helikopteru, unijeti, odnosno iznijeti pacijenta, a načelnik Državnoga centra 112 DUZS-a Zoran Šimić, predstavio je protok komunikacije za pozivanje helikoptera.
(Hina)
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....