
Školsko-sportska dvorana na solinskom predjelu Arapovac, pokraj Osnovne škole kraljice Jelene, otvorena je prije devet godina.
Ima 970 sjedećih mjesta, a bila je veliki projekt u kojeg su zajedno uložili Ministarstvo regionalnog razvoja, Županija splitsko-dalmatinska i Grad Solin, ukupno vrijedan oko 32 milijuna kuna ili 4,3 milijuna eura, dok je izvođač radova bila tvrtka "MP beton" iz Solina.
Objekt se nalazi u spomenutuz osmoljetku, pa je i osnovna namjena dvorane za potrebe učenika, a u slobodnom vremenu koriste je i sportski klubovi s područja grada. Kako na početku, tako i sada, problemi oko krova i dalje su prisutni, tvrdi Stanko Tkalčić, projektant sportskog poda u spomenutoj dvorani i vlasnik međunarodnog certifikata za takve poslove, a potaknut događanjima na koja, kako kaže, netko treba ukazati.
- Tri mjeseca nakon otvorenja dvorane bio sam pozvan da kao voditelj ugradnje sportskog poda sagledam deformacije na parketu. Podloga se počela raslojavati pod utjecajem vode i vlage. Primarno od prokišnjavanja krova, a kasnije se navodilo i puknuće hidranta unutar same dvorane.
Upozoravao sam Grad na spomenutu situaciju. Paradoksalno je da je tada nastao sudski spor između izvođača i Investitora koji je rezultirao da se umjesto sanacije curenja, mijenja sportski pod u dvorani dok uzroci deformacija ni do dana današnjeg nisu uklonjeni, a presuda je donesena na osnovi dva različita vještačenja, od dva različita sudska vještaka, iako su u oba vještačenja potvrđeni uzroci stanja-propadanja, raslojavanja parketa, neadekvatno održavanje, mikroklimatski uvjeti, curenje krova.
Najveći paradoks je da su sudski vještaci osporavanli vjerodostojnosti međunarodnih laboratorija za ispitivanje sportskih podova. Tvrdim, da je time sud doveden u zabludu, te je tako donio odluku, bez obzira na stvarne uzroke propadanja podloge, a posebno mi nije jasno zašto u trajanju procesa kao projektant-konstruktor nisam bio pozvan na niti jedno ročište niti su pozvani predstavnici laboratorija koji su certifikate izdali – ističe Tkalčić te dodaje kako su za "tip sportskog poda koji je ugrađen na Arapovcu provedena ispitivanja od tri europska laboratorija, slovenskog, austrijskog i najjačeg svjetskog njemačkog (MPA, Otto-Graff Institut iz Stuttgarta) koji je izvršio ispitivanje prije pristupanja sanaciji "na licu mjesta" u dvorani i pokazalo se da pod odgovara zahtjevima propisanim tehničkom specifikacijom, na što su se vještaci pozivali.
- Na temelju toga mogu zaključiti i tvrdim, da je osim prokišnjavanja krova, uzrok stanja konstrukcijskog dijela bio i jest problem s hidrantskom mrežom i njezinim "curenjem" i prodorom vode u kišom razdoblju na zapadnom zidu te se vlaga akumulirala u konstrukcijskom dijelu, jer je upravo u visini hidranta i prodora po zidu sportski pod "istrunuo" do osnovne podloge. Upitan je i adekvatan način održavanja i prozračivanja.
Sva navedena pitanja provlače se stalno, kroz trajanje sanacije. Nadzorni inženjer bi po pravilima struke i svojim ingerencijama morao obustaviti radove sanacije i odrediti otklanjanje stvarnih uzroka, uslijed kojih je velika materijalna šteta (propadanje sportskog poda) nastala i nastati će ponovno ako se stvarni uzroci raslojavanja parketa i propadanja podloge ne saniraju - domeće naš sugovornik.
- U Ukrajini sam angažiran kao projektant sportskog poda i nositelj certifikata. Tamo ću za Vladin sektor obnove biti konzultant na osnovi sportskih objekata u zapadnom dijelu te države, a ovdje dobivam "smrad na glavu. Ispada da ono što smo postavili ne valja, netko na ovakve situacije treba upozoriti – ističe Tkalčić.
Pitanja vezana uz ovaj problem poslali smo Županiji koja je osnivač i vlasnik osmoljetke na Arapovcu i ostalih u Solinu, kao i Gradu, ali do trenutka objavljivanja ovog teksta odgovore nismo dobili.