StoryEditorOCM
Auto-mototri faktora

Neprilagođena brzina s obzirom na uvjete vožnje: ovo su glavni problemi stranih gospodarskih vozila na našim autocestama

Piše Željko Marušić/Autoportal
17. listopada 2024. - 18:59

Novi poslovni i životni uvjeti u Hrvatskoj i okruženju generiraju dva opasna, najopasnija čimbenika za sigurnost cestovnog prometa: umor i nepropisno korištenje mobilnog telefona tijekom vožnje. Posebice je opasna kombinacija ta dva utjecajna čimbenika, a ponekad uz dodatni, alkohol, stimulativna sredstva.., što je izgledan uzrok tragične nesreće koja se danas dogodila na autocesti A6, od Zagreba prema Rijeci, kilometar sjevernije od tunela Javorova kosa.

Vozač kombija stranih registarskih oznaka Mercedes-Benz Sprinter prve generacije (1995. – 2006.), nakon izlaska iz tunela Javorova kosa u smjeru Zagreba, u kojem se, zbog radova u istočnoj cijevi promet trenutačno, za oba smjera, odvija samo zapadnom cijevi, ignorirao je prometnu signalizaciju te, na mjestu gdje se promet iz Rijeke prema Zagrebu iz jednog na lijevoj strani autoceste vraća na dva desna traka, nastavio voziti suprotnom trakom te se prednjom desnom stranom sudario s novijim Suzuki Swiftom (automobilom niže klase). U teškom sudaru dvije su osobe poginule, a tri su ozlijeđene i prebačene u KBC Rijeka, piše Autoportal.

Važno je uočiti da je stari kombi bio bez suvremenih sustava aktivne sigurnosti (upozorenje napuštanja trake, autonomno kočenje…), koji bi pomogli u sprječavanju ove nesreće, a sasvim izvjesno u sprječavanju tragičnog ishoda. Krajnje neodgovorni vozač starog stranog kombija, koji je skrivio nesreću, to je napravio zbog gubitka pozornosti, odnosno sposobnosti upravljanja, zbog sljedećih mogućih negativnih utjecaja (pojedinačno ili kombinirano):

image
Damir Škomrlj/Cropix

Umor je veliki problem stranih vozača gospodarskih vozila na našim autocestama, koji zbog obavljanja više poslova istodobno (u vrijeme kad se, za službeni posao, trebaju odmarati, ‘na crno’ voze za druge poslove, a tijekom putovanja noću ne spavaju, te s često na odredište idu i potom se vraćaju bez pravog odmora. Zbog toga mnogi u vožnji koriste sredstva koja ih održavaju budnima. Istodobno, zbog potreba posla, ali i radi razonode tijekom duljih vožnji često dok upravljaju koriste mobitele, tako da potpuno skreću pogled s prometnice na ekran mobitela te upravljaju samo jednom rukom.

Potrebna je teška distrakcija i neodgovornost u vožnji kako bi se ignorirala propisana i jasna prometna signalizacija, u situaciji kad svaki, pogotovo iskusan vozač zna da se nakon vožnje preusmjerenom trakom nužno vraća na standardnu. Ovakve je prometne nesreće teško spriječiti, ali nužno je pojačati kontrole na granicama i policijske kontrole gospodarskih vozila na autocestama. Nadolazeći sustav beskontaktne naplate pomoći će u smanjenju rizika ovakvih nesreća, jer će vozači starih gospodarskih vozila, zbog veće emisije CO2 plaćati veću cestarinu te će prijevozničke tvrtke biti motivirane na naše autoceste upućivati nova vozila.

Treba savjetovati svim vozačima da, na temelju članka 51. stavak 1 Zakona o sigurnosti prometa na cestama brzinu prilagode uvjetima te ne voze najvećim općim brzinskim ograničenjem nego na kiši i slabijoj vidljivosti voze brzinom 100, 80 km/h ovisno o stanju na cesti. Da je vozač Suzuki Swifta vozio sporije, imao bi više vremena i prostora izbjeći zahuktali kombi iz suprotnog smjera, a ako bi se nesreća i dogodila, posljedice bi, izvjesno, bile blaže.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
03. prosinac 2024 14:10